10 годишно дете нападнато од кучиња скитници во Карпош

1730
0
SHARE

Вчера во Полициската станица во Карпош е пријавен напад врз малолетник од страна на куче скитник. Случајот го пријавил Т.С. (50) од Скопје. Тој информирал дека околу 17 часот, на улица Волгоградска две кучиња го нападнале  неговиот 10-годишен син, при што му биле нанесени видливи повреди – расекотини на двете нозе.

Ситуацијата ескалира, се поголем е бројот на напади од кучиња, но и граѓани превземмат мерки на сопствена рака кои се опасни не само за кучињата скитници туку и  за самите луѓе. Јавносте е поделена, сведоци сме на масовни труења и напади кон бездомните кучиња, градските и локалните власти и понатаму немаат решенија и не успеваат да се справат со проблемите

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here