10 Светски познати личности кои го празнуваат православниот Божиќ

1013
0
SHARE

 

 

 

 

1. Ким Кардашијан. Старлетатата е родена во Лос Анџелес, но по потекло е од Ерменија. Имено, таа е четврта генерација иселеници од Ерменија, а нејзините предци живееле на територија која денес се наоѓа во Турција.

 

 

 

 

 

2. Наоми Кемпбел. Родена е во Лондон, мајка и е од Јамајка, а татко си никогаш не го запознала. Додека беше во врска со рускиот тајкун Владислав Дороњин, Наоми стана верник на Руската православна црква.

 

 

 

 

 

 

3. Том Хенкс. Славниот актер, чиј татко е далечен потомок на Абрахам Линколн, љубовта го натерала да стане православен. Кога по втор пат се ожени со колешката Рита Вилсон, актерот одлучи да стане православен. Таткото на Рита е по потекло од Бугарија, а мајка и Гркинка со потекло од Албанија.

 

 

 

 

 

 

4. Џејмс Белуши. Роден е во Чикаго, а неговите родители емигрирале од албанско село недалеку од границата со Грција. Џејмс е припадник на Албанската православна црква и е горд на своите корени.

 

 

 

 

 

 

 

5. Џенифер Анистон нашата религија ја наследила од таткото Џон Анистон, роден како Јанис Анастасакис на грчкиот остров Крит.

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Актерот Кристијан Бејл ја прими православната вера кога пред 15 години се ожени со Сиби Блажиќ, бивш американски модел со српско потекло.

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Легендарниот Боб Марли, година пред неговата смрт, 4 мај 1980 година беше крстен во Етиопската православна црква во Кингстон и го зеде името Берхане Селаси (во значење – Светлината на Света Троица).

 

 

 

 

 

8. Фронтментот на култниот бенд Depeche Mode, Дејвид Гаан се придржува кон православието откако ги поврза своите животи со грчкиот Џенифер Склиаз.

 

 

 

 

 

 

9. Андре Кирк Агаси (роден на 29 април 1970) е американски пензиониран професионален тенисер и поранешен светски рекет број 1, кој доминираше на тениските терени од раните 1990-ти до средината на 2000-те години. Општо земено критичарите и другите играчи сметаат дека тој е еден од најголемите тенисери на сите времиња

 

 

 

 

 

 

10. Зак Галифијанакис е роден во Вилксборо, Северна Каролина, мајка му е Мери Френсис (Cashion), која поседува центар за уметност во заедницата и Хари Галифијанакис, продавач на масло за греење. Неговиот татко е од грчко потекло, а неговата мајка е главно англиско и шкотско потекло.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here