11 славни личности кои живеат едноставно и скромно

867
0
SHARE

Честопати се чини дека познатите личности не го разбираат животот на обичниот човек. Сепак, постојат и оние кои и покрај неограничените финансиски можности преферираат едноставност, а со тоа предизвикуваат бесконечно почитување и восхит.

Info Магазин одлучи да сподели со вас неколку познати личности кои покажаа дека едноставноста е моќ.

Коко Шанел

Госпоѓицата Коко во голема мера им го олесни животот на сите жени во светот кои мораа да носат обемни шапки со пердуви и фустани со повеќе слоеви.

Таа го создаде познатиот “мал црн фустан” и ги направи машките елементи за гардероба ултра модерни: јакни, блузи со врски, капи, чадори и манжетни. Таа сама си ја носеше својата колекција, покажувајќи колку е луксузна жената да се гледа во такви облеки.

Марк Цукерберг

Основачот на “Фејсбук” е многу специфичен во изборот на облека, така што во неговата гардероба доминираат едноставни сиви маици. Како што и самиот признава, облеката не е она на што тој има намера да потроши време, покрај фактот што приходот на младиот милијардер може да му овозможи да купува стотици парчиња од познати брендови секој ден.

Ингвар Кампрад

Основачот на ИКЕА веќе многу години промовира едноставност. Тој купува евтини производи и облека на распродажба. Го користи стариот автомобил Volvo околу 15 години и избира да лета во економска класа. Неговата куќа е опремена со предмети од своите продавници. Тој се смета за еден од најскромните милијардери во светот.

Борис Џонсон

Борис Џонсон, поранешен градоначалник на Лондон и сега министер за надворешни работи на Велика Британија, избира најобичен велосипед наместо автомобил за да стигне до своето работно место. Тој го смета за одлична замена за автомобилот и ги охрабрува граѓаните да го следат неговиот пример.

Џенифер Гарнер

Убавицата од Холивуд отсекогаш била едноставна и се обидува да не ги покаже своите огромни финансиски можности. Наместо тоа, таа често ги посетува масовните продавници и купува производи со своите деца на обичен пазар, исто како и секоја американска домаќинка.

Стив Џобс

И покрај неговиот фантастичен приход, таткото-основач на империјата на Apple секогаш се придржуваше кон едноставноста во сè. Тој носеше само една облека: фармерки, црна маица и бели патики. Живеел во куќа на 2101 Вејверли Стрит, која секако не може да се нарече замок.

Тајра Банкс

Познатиот “модел на Америка” ги игнорира шик рестораните и модерните претпријатија. Таа смета дека местата како што се Cheesecake Factory, каде што може да се најде вкусна, но евтина храна, се сосема погодни за неа.

Расел Кроу

Еден од најпознатите американски актери одби да живее во прекрасна палата во Лос Анџелес и се пресели со своето семејство во Австралија. Кроу купил ранч и едноставен џип. И сега, наместо скапи автомобили и облека, тој е опкружен со коњи и пространи полиња.

Хајден Кристенсен 

Тој стана познат во светот во својата младост, па на возраст од 35 години тој беше уморен од задоволствата на славниот живот па неодамна тој се пресели своето семејство во својата татковина во Канада и таму купи фарма. Сега Хајден е сопственик на сопствените зеленчукови градини, конакот и шталите. Тој работи на земјиштето со трактор и собира разновидни култури.

Арнолд Шварценегер

Шварценегер е славна личност од светска класа, но воопшто не се фали. Во 2004 година, додека се одморал во одморалиште, тој спасил човек кој се давел во водата. Ногата на сурферот се згрчила, а актерот го однел 100 метри до брегот. Тој никогаш не им кажа на новинарите за оваа ситуација и не го користел тоа за комерцијални цели.

Киану Ривс

Добрината на овој актер и смирениот начин на живот веќе долго време се причина за создавање на мета на Интернет. Тој постојано ги троши своите плати за добротворни цели, им подарува подароци на други, носи исклучително едноставна облека и патува во метро во Њујорк.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here