Ако нема цензус на претстојните претседателски избори Али Ахмети го спрема Талат Џафери да биде претседател на Македонија

569
0
SHARE

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, изјави дека за нив е прифатливо претседателот на државата да се избира и во Собранието, доколку не биде обезбеден потребниот цензус на претстојните претседателски избори.

Ние оваа тема ја потегнавме пред 10 години. Тогаш немавме поддршка од нашите меѓународни пријатели, но сега изгледа дека е оправдано да се мисли на такво нешто. Претседателот може да се избира и во Собранието, и мислам дека е тоа оправдано, рече Ахмети во синоќешното интервју за ТВ 21.

Али Ахмети со ваквите ставови го спрема Талат Џафери да биде претседател на Македонија.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here