АЛЕКСАНДАР ТРАЈАНОВСКИ: ГУМА ЗА СПАСУВАЊЕ

465
0
SHARE
Александар Трајановски - Портпарол на ГРОМ

Гума за спасување

Јасно беше дека по насилничката промена на Уставот, за да наводно сме влегле во ЕУ и НАТО, народот ќе си дојде по своето и тоа само шест месеци по срамните случувања.

Поминаа само неколку месеци народот му прати на Заев „извиѓач“(во боксот разбивањето на гардот со предната, обично лева рака се вика извиѓач).

На претседателските избори Македонскиот народ, го натера Заев да го спушти гардот. Пред Македонците гардот, а пред Албанците нешто друго.

Последица на тоа се срамните 250 илјади гласови од македонската нација и добиениот спас од албанските партии кој се рефлектрише со Албанец за шеф на државното paзyзнaвaње. Се слуша дека и гувернерот на Народна Банка ќе биде Албанец како дел од реваншот за поддршката за Пендаровски, како и преиспитување на прecyдите за Смилковско Езеро и Диво Насеље.

Ние Македонците сме мирен народ, ама глyпави не сме. Последиот yдаp што Зоран Заев и Владата на СДСМ го доби беше на пречекот на Европскиот шампион во ракомет Вардар.

Шилегов беше покиснат како голуб на дожд, а кога спикерот ќе се обидеше да го спомне името на градот Скопје доживеа досега најсилно „Уа“ и свирежи.

Очигледно дека Шилегов беше глинен голуб, па на аеродром едни од немај каде се поздравија, а други го одминаа, а на плоштад доби свирежи. Ако случајно Зоран Заев или натовката Шекериска, Оливер Спасовиски или некој друг се појавеа на плоштад ова „УА“ ќе беже за многу децибели посилно. Скандирањата „Секогаш Македонија, никогаш Северна“ многу кажува за спонтано насобраните граѓани кои во најголем дел беа млади луѓе. Ова е последниот „извиѓач“ што Заев го прими, пред целосно да го спушти гардот и да побара помош од меѓународната заедница. Ако не добиеме датум за преговори, премиерот Заев готово во солзи влеи дека ќе му падне Владата. Тоа го вели и Црвенковски. Значи бродот тоне, а давеникот бара гума за спасувања, но не таму каде што му тоне бродот, туку од Брисел.

Колку што се сеќавам и Титаник имал бродови кои што можеле да му помогнат, но биле на неколку часа од неговата трагедија. Така и Заев неговата гума за спасување ја бара на неколку часа летање во Брисел, а трагедијата му се случува како и на Титаник, сега и овде.

Да потсетиме: нели му го испорачаш на народот ветеното, тој ќе си дојде по своето. Со уцени, притвори, аместии, закани и што се не, се ветуваше дека мед и млеко ќе тече во Македонија само да се смени Уставот и да се проголта грозната жаба со промена на името . Наместо да се сврти кон проблемите кои треба да им ги решава на луѓето, тој и понатаму мисли дека спасот негов и на неговата влада е во Брисел.

Колку што се сеќавам, премиерот на Словенија, Роп ја внеcе земјата во ЕУ и ги изгуби изборите; Ивица Рачан ја имаше истата чест со влезот на Хрватска во ЕУ и на власт му се врати ХДЗ, тоа му се случи и на Симеон Саксобурговски во Бугарија и на многу други кои мислеа дека ѕвездите од Европа ќе се симнат во нивните земји, но не испадна така.

За разлика од нив, каде состојбата беше многу подобра во однос на Македонија, неможе да се очекува дека Зоран Заев до август наредната година кога ќе се формира Пржинската влада ќе испорача било каков резултат.

Месец јуни се користат ланските одмори, а од јули до 20ти август се користат новите одмори, што знчи денес не сме јуни, туку септември затоа што цела администрација, судуви, парламент како и граѓаните ќе си ги тераат одморите, а само Заев ќе си ја чука главата што да прави со власта која ја доби на тацна зошто ниту има време ниту пак знае да повлече некој потег кој ќе даде позитивен ефект за подобрување на економските услови за стопанисување во нашата држава.

Дали со гума или без неа, тој ќе потоне, зошто и давениците на Титаник кои имале гуми и појаси за спасувања се удавиле зашто водата била премногу ладна.

Нашиот премиер ќе го удават ладните погледи и презирот од народот на кој сега му е многу постудено оти татковината им стана “Северна”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here