Александар Трајановски: Зборот е збор! Тиранската платформа беше само во главата на Никола Груевски и ВМРО-вците со тоа го плашеа народот, Денес 11.01.2018година, во собранието на Република Македонија се изгласа закон за двојазичност на цела територија со 69 гласа ЗА

3507
0
SHARE

Претседателот на Градската организација на Скопје од ГРОМ и член на извшниот одбор на партијата, Александар Трајановски, на својот Фејсбук профил објави текст во врска со изгласувањето на законот за јазици во Собранието денес.

Ретроспективата на настаните и случувањата како што наведува тој, во целост се темелат на лаги и лажни обвинувања и се задскриваа позади парадата на СЈО и ангелите чувари на СДСМ за да на крај го реализираат она за што и беше доведена оваа власт иако не победија на парламентарните избори во 2016та година.

Во 2016-та кога г. Никола Груевски како тогашен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати на интервју, но и јавно соопшти зошто е штетен законот за двојазичност како и промената на името. Ова не беше важно тогаш, важно и инересно беше СЈО како заштитни ангели на СДСМ да соопштуваат за гаките на Ивона, за патни трошкови на Бонева и останати циркузанти кои служеа не само за забава на јавноста туку за прикривање на работите кои ги прави владата на СДСМ во позадина.
И тогаш бевме видели дека дел од народот но и самата партија на СДСМ, имаше изјави дека двојазичноста е само лага на Груевски како и лага на ВМРО.
Денес 11.01.2018година, во собранието на Република Македонија се изгласа закон за двојазичност на цела територија со 69 гласа ЗА, додека пратеничката група предводена од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваше поради напуштање на собранието како солидарност према притворените од немилите настани од 27-ми.

Во продолжение прочитајте повеќе на линкот

Зборот е збор!Во време каде што струјата се поспакува со оглед на тајните договори на Заев и Анѓушев, време во кое цен…

Posted by Александар Трајановски on Thursday, January 11, 2018

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here