ФОТО: „Александар велики“ заминува од скопскиот аеродром

421
0
SHARE

Почна отстранувањето на буквите на зградата на терминалот на доскорешниот аередром „Александар Велики“.

Активноста се спроведува како резултат на владината одлука од 4 февруари за преименување на скопскиот аеродром. Новото име ќе биде Меѓународен аеродром Скопје (Skopje International Airport).

Веќе е во процедура и менување и името на автопатот „Александар Велики“ во „Пријателство“.

Промената на името на аеродромот и автопатот беше најавено од премиерот Зоран Заев на 24 јануари по средбата со грчкиот премиер Алексис Ципрас на Светскиот економски форум во Давос.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here