Анѓушев: Со Бугарија ги решивме политичките прашања, време е за економија

334
0
SHARE

Во пресрет на одржувањето на првиот македонско-бугарски бизнис форум „Македонија-Бугарија 2019“, во Владата на Република Македонија се одржа билатерална средба меѓу вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев и потпретседателот на Советот на министри на Република Бугарија, Томислав Дончев, кој предводеше делегација составена од заменик-министерот за економија, Александар Манолев и заменик-министерот за туризам, Љубен Канчев.

Дозволете ми да ви се заблагодарам за големата поддршка што Република Бугарија ни ја дава на нашиот пат за зачленување во НАТО и ЕУ. Потпишаниот Договор за добрососедство, соработка и пријателство покажа дека имаме пријател кој сака да не види во ЕУ и НАТО. Сега, откако ги решивме отворените политички прашања е идеално време да се посветиме на економијата. Очекувам и во иднина да се зголемува економската соработка помеѓу двете земји, организирањето на прв македонско – бугарски бизнис форум на почетокот на годината е убав сигнал за компаниите од двете земји, истакна вицепремиерот Анѓушев.

Во главниот фокус на разговорите беше продлабочувањето на економската соработка и бизнис релациите помеѓу двете земји во 2019 како важен предуслов за продолжување на трендот на зголемување на обемот на трговска размена.

Бугарскиот гостин, Дончев, нагласи дека развивањето на добрососедските односи има значајно влијание во зголемувањето на соработката во повеќе сектори и порача дека двете влади треба да му помогнат на бизнисот со тоа што ќе работат на надминување на проблемите со кои се соочуваат компаниите во двете земји.

На средбата се споделија размислувања и за првиот бизнис форум „Македонија-Бугарија 2019“, којшто се организира на иницијатива на вицепремиерот Анѓушев и потпретседателот на Советот на Министри на Бугарија, Томислав Дончев, на којшто се очекува присуство на претставници на преку 50 компании од Бугарија и уште поголем број на претставници на македонски компании.

Извор Република

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here