Британската Полиција потврди дека на дното на Ла Манш го пронашле телото на фудбалерот Сала

323
0
SHARE

Британската Полиција потврди дека телото на аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала е пронајдено во авион потопен на 21 јануари во Ла Манш.

Ова беше објавено на Твитер од полицискиот оддел на округот Дорсет по идентификација на телото.

“Телото, кое денеска беше испратено во пристаништето Портланд, официјално е идентификувано од страна на патологот Дорсет како тело на професионалниот фудбалер Емилијано Сала”, се вели во извештајот.

Заедно со 28-годишниот фудбалер во авионот бил пилот, Дејвид Ибботсон. Неговата судбина останува непозната. “Семејствата на Сала и пилотот Дејвид Ибботсон беа информирани”, рече полицијата.

Малибу леталото-моторот PA 46 Малебу полета на 21 јануари од аеродромот Нант во Кардиф и исчезна од радарите за контрола на летање во регионот на Каналските Острови. Операцијата за спасување иницирана по ова од страна на властите на Велика Британија, Франција и Каналските Острови не донесе никакви резултати и беше прекината по три дена. Како што истакнаа спасувачите, шансите за наоѓање на исчезнатите живи во тоа време веќе беа многу мали.

Сепак, аргентинското семејство најави прибирање на средства за да продолжи со пребарувањето. Како резултат на тоа, урнатините на авионот беа пронајдени на морското дно во утринските часови на 3 февруари. Операцијата за пребарување ја извршиле вработени во приватна компанија, ангажирани од роднини, заедно со Британската комисија за истраги на несреќи.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here