Coco на Дизни, предводник во номинациите за ANNIE наградите за 2018 година

461
0
SHARE

Номинациите за реномираниот фестивал за анимирани филмови “ANNIE” во 2018 година беа објавени во понеделникот. Ова ќе биде љубилејно 45то изднание.

Coco е на врвот на листа на номинирани со вкупно 13, вклучувајќи Најдобра анимирана карактеристика, следена од страна на The Breadwinner и е прогласена за најдобра независна анимација. Дополнително, уште голем број на награди ќе бидат доделени за време на церемонијата.

Coco е американски 3D компјутерски анимиран музички филм, продуциран од Pixar Animation Studios и објавен од Walt Disney Pictures. Врз основа на оригиналната идеја на Ли Unkrich, таа е во режија на Unkrich и ко-режисер од Адријан Молина.

Приказната е за 12 годишно момче по име Мигел Ривера, кое случајно се пренесува во земјата на мртвите, каде што бара помош од неговиот пра-прадедо музичар, да го врати кај своето семејство меѓу живите.

Концептот на филмот е заснован на мексиканскиот празник на “Диа де Лос Муертос”.

Коко премиерно беше прикажан на 20 октомври 2017 година за време на Меѓународниот филмски фестивал Морелија во Мексико.

Наградите на “ANNIE” ќе се одржат на 3ти февруари 2018 година, во холот на Ројс во Холивуд.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here