Делегацијата на ЕУ со остра осуда за инцидентот, бара одговорност од виновниците

222
0
SHARE

Делегацијата на ЕУ остро осудува било каква форма на насилство и изразува загриженост за инцидентот кој се случи во затворот во Шутка.

Очекуваме истрага за овој инцидент и да се сносат последици, ова преку соопштение го истакнува делегацијата на ЕУ.

Што се однесува до судските постапки во однос на инцидентите од 27 Април, нема да ги коментираме. Генерално, очекуваме судските институции да ја вршат својата работа професионално и независно.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here