Џафери го потпиша- Законот за јазиците во Службен весник

533
0
SHARE

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, на својот официјален профил на Фејсбук објави дека Законот за употреба на јазиците, или во јавноста познат како Закон за албански јазик, е објавен во „Службен весник“. Ова значи дека законот и официјално стапува на сила.

Ligji për përdorimin e gjuhëve edhe në Gazetën zyrtare!🇦🇱Законот за употреба на јазиците и во Службен весник

Posted by Talat Xhaferi on Monday, January 14, 2019

Џафери изминатиов период неколку пати изјавуваше дека Законот за употреба на јазиците ќе излезе во „Службен весник“ едновремено со уставните амандмани.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here