Ди Велт: Во Брисел делуваат стотина руски и кинески шпиони

345
0
SHARE

Одделот за внатрешна безбедност на Европската служба за надворешни работи (ЕЕАС) предупреди дека во Брисел работат стотици руски и кинески шпиони, пренесе „Дојче веле“, цитирајќи европски дипломати.

Според овој извештај, ЕЕАС проценува дека во Брисел моментално дејствуваат околу 200 руски и 250 кинески разузнавачи.

Дипломатите се предупредени да избегнуваат одредени локации, меѓу кои и популарен ресторан и кафуле во близина на главната зграда на Европската комисија и седиштето на ЕЕАС.

Руските и кинеските разузнавачи главно работат во амбасадите и трговските мисии на своите земји, според овој извештај.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here