Доаѓа африкански бран и екстремен УВ индекс

466
0
SHARE

Oд ДЕНЕС (понеделник) па некаде до четврток територијата на нашата држава ќе биде зафатена од нов Африкански бран кој ќе услови значителен порас на температурите на воздухот кој на многу места ќе се искачат над 30°C додека во најтоплите региони ќе се искачат до близу 40°C и истите ќе се искачуваат во интервалот од 29 до 37 степени и исто така максимумот на овој топол бран ќе биде во среда, стои во временската на Славчо Поповски.

Сепак влијанието на циклонот ЛУЦИЈАН и понатаму останува па така особено во попладневните и во вечерните часови локално ќе има услови за локална нестабилна облачност проследена со краткотраен пороен дожд, грмежи и засилување на ветерот и тоа особено во планинските предели но и во оние населени места кои се во близина на планините каде не се исклучува можноста за електрични празнења и услови за ретка појава на град.

Според моменталните анализи поинтензивни врнежи од должд проследени со грмежи ќе има во петок и во сабота но околу ова понатаму ќе ја анализираме ситуацијата и навремено ќе ве информираме за секоја ново = настаната ситуација.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: УВ ИНДЕКОСТ ќе има ЕКСТРЕМНО ВИСОКА ВРЕДНОСТ и ќе изнесува некаде од 10 до 1о па така на граѓание им препорачуваме да внесуваат повеќе течности и додека излегуваат со себе ЗАДОЛЖИТЕЛНО со себе да си понесат заштитна опрема поточно капа и наочари за сонце.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here