ДОБРО УТРО НА ДВОЈАЗИЧНА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

365
0
SHARE

Каков почеток на годината, каква чест, јас сум ваш колега и вашиот соработник !Лидер! Честитки за албанскиот јазик, напиша Османи на Фејсбук.

Çfarë fillim viti, çfarë nderi që jam bashkëkohanik dhe bashkepuntor i yt! Lider!#urimeditaegjuhesshqipe

Posted by Bujar Osmani on Monday, January 14, 2019

Македонија од денеска и официјално е двојазична држава поради фактот што Џафери се потпиша наместо Иванов на Законот за двојазичност и го објави истиот во Службен весник.

Вицепремиерот Бујар Османи не можеше да ја скрие својата радост па сподели триумфалистичка слика на социјалните мрежи заедно со својот партиски лидер, Али Ахмети по повод двојазичноста.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here