Договор со „Визер“ за субвенции на евтини авиолинии

370
0
SHARE

Договор за финансиска поддршка за евтини авиолинии ќе потпишат денеска министерот за транспорт Горан Сугарески и претставници на нискобуџетната авиокомпанија „Визер“.

Во нарендите три години на авиокомпанијата треба да и бидат исплатени пет милиони евра.

Субвенционираните летови од аеродормите во Скопје и во Охрид треба да ги опслужува од март годинава.

Договорот следи по третиот повик што го објави Владата за доделување финансиска поддршка по двата неуспешни огласи.

На сите три повици понуда достави само „Визер“ која опслужува евтини авиолинии од макеоднските аеродорми во изминатите шест години. (Курир)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here