Драматичен пад на просечната плата во Република Македонија за 1600 денари

418
0
SHARE

Драматичен пад на просечната плата во Република Македонија. За само два месеци просечната плата е намалена за 1592 денари.

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2019 година, изнесува 24.192 денари, објави Државниот завод за статистика.

Во споредба пак со месец декември 2018-та година просечната плата е пониска за 1592 денари, односно тогаш изнесувала 25.784 денари.

Извор Курир

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here