Економската криза кулминира: Попладнево ќе пpoпадне една позната македонска банка-тврди Лидер

309
0
SHARE

Попладнево се очекува Народната банка да прогласи пропаѓање на Еуростандард Банка – дознава Лидер од извори во банката.

-Како што дознаваме, пропаѓањето на банката ќе пропадне поради неликвидност. Голем дел од штедачите ќе имаат голем проблем, а ќе има проблем и со пензионерите кои во голем дел земаат пензија од оваа банка затоа што е поврзана со Македонски Пошти. Во 16:30, НБРМ има прес конференција на која се очекува да се објави пропаѓањето на банката. Инсајдерската информација создаде гужва и многу граѓани веќе ги повлекуваат своите пари, пишува порталот.

Сопственик на оваа банка е познат македонски бизнисмен и поранешен градоначалник.

Извор: Лидер

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here