Експлодира Етна: Летаат лава и пепел стотици метри во висина

494
0
SHARE

Вулканот Етна во Италија, најактивниот во Европа се разбуди и почна да исфрла вжештена лава која тече по должина од неколку стотина метри, потврдија вулканолозите во Италија.

Две пукнатини се отвориле на делот на кратерот на југоисток и на североисточното крило на вулканот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here