ГЕРМАНСКИ ВЛАДИН НАУЧНИК ТВРДИ: Изолација од 14 дена не е потребна, потребно е…

320
0
SHARE

Четиринаесетдневни периоди на изолација не се неопходни за да се победи коронавирусот и да се избегне втор бран на инфекции, рече во петокот водечкиот германски владин научник.

Од она што сега е познато за вирусот, можно е да има дополнителни епидемии, тврди професорот Кристијан Дростен, главен советник на Владата на Ангела Меркел за кризата.

Изолирањето од една недела е доволно за да се спречи ширењето на инфекцијата, отколку 14-те дена во моментов препорачани од Велика Британија и на друго место, рече тој.

„На почетокот, се разбира, ни требаше целиот широк спектар на мерки, бидејќи не знаевме што точно ќе помогне. Сега го знаеме вирусот подобро, знаеме подобро како се шири “, рече проф Дростен во интервју за германскиот магазин„ Шпигел “.

„Периодот на инкубација и времето во кое сте заразни се многу пократки отколку што се сметаше првично“.

Сè уште нема знаци за втор бран во Германија скоро шест недели откако земјата започна да го трга рестриктивните мерки, а проф Дростен рече дека е можно да се избегне комплетно.

„Постои теоретска можност според која ние можеме да поминеме преку ова без втор бран“, рече тој.

Начинот на кој се шири вирусот од страна на релативно малку луѓе – т.н. „суперширачи“ – значи дека е полесно да се контролира отколку што стравуваме првично, објасни тој.

„Имаме неколку луѓе кои инфицираат многу други. Овој вид на инфекција е полесен за контрола отколку оној што се шири подеднакво под радарот, како што претпоставувавме на почетокот. Ако забележите каде има појава на епидемија, треба да го погодите тешко “, вели овој научник.

Проф Дростен рече дека клучна е политиката на следење и трагање, но предупреди дека тестирањето на сите оние кои биле во контакт со заразено лице може да биде премногу бавно.

„Најновата анализа покажува јасно дека не започнувате со тестирање на сите можни контакти. Тоа секогаш ќе биде предоцна. Наместо тоа, сите контакти треба да бидат изолирани. Но, за една недела, не 14 дена “.

Извор Фактор

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here