Голем пожap во Скопска Црна Гора

280
0
SHARE

Пожарот на Скопска Црна Гора, на местото наречено Влајингроб, што избувна пред неколку часа, се шири. На терен интервенираат противпожарни екипи на Град Скопје, но поради ветрот и непристапниот терен, гаснењето е отежнато, информира Центарот за управување со кризи.

Пожарот се шири кон селата Никуштак, Виштица и кон Матејче во горниот дел од планинскиот превој. Гори сува трева и мешана шума.

Од страна на Општина Гази Баба упатено е барање за ангажирање на авионите на Дирекцијата за заштита и спасување во раните утрински часови.

Од ЦУК информираат дека противпожарните екипи ќе останат на местото и ќе ја следат состојбата во текот на ноќта за да го контролираат ширењето на пожарот.

Видео на ТВ 21 погледајте:

Пламените јазици брзо се шират – голем пожар на Скопска Црна Гора

Пламените јазици брзо се шират – голем пожар на Скопска Црна Гора

Posted by TV21 on Monday, March 18, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here