Голем шумски пожар во Грција, познато летувалиште во пламен!

284
0
SHARE

Противпожарната служба на Грција рано утрово делумно го стави под контрола шумскиот пожар што избувна синоќа во местото Каристос во јужниот дел на грчкиот остров Евија.

Час и половина по полноќ, од грчката противпожарна служба соопштија дека превентивно биле евакуирани жителите од куќите кои се наоѓаат во близина, иако не станува збор за густо населено место.

Во справувањето со огнените јазици, синоќа учествуваа 34 пожарникари со 17 возила, две пешадиски единици на противпожарната служба и четири цистерни со вода.

Σε δασική έκταση στην περιοχή Καρύστου στην Εύβοια. Έχουν κινητοποιηθεί 17 οχήματα με 34 Πυροσβέστες, 2 ομάδες πεζοπόρο τμήμα και 4 υδροφόρες ΟΤΑ.Πηγή κειμενου: Πυροσβεστικό Σώμα. ΒΙΝΤΕΟ είναι πριν λίγο.

Posted by Forecast Weather Greece on Wednesday, June 26, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here