Грчки медиуми: Рама се обидува да го врати сеништето за Голема Албанија

417
0
SHARE

Грчките медиуми дадоа големо внимание на “бомбастичната” изјава на премиерот Еди Рама за потребата од заеднички претседател на Албанија и на Косово, оценувајќи го како „враќање на сеништето за Голема Албанија“.

„Сеништето на Голема Албанја повторно се буди, за да стане реалност“ или „Еди Рама сонува како Ердоган; Границите на срцето еден ден да станат реалност“, се некои од насловите во грчките медиуми за изјавата на Рама од пред два дена.

Медумите посебно ја посочуваат реакцијата на официјален Брисел, во врска со изјавата, која ја оценува како несоодветна, како политичко мешање во соседните земји, кое не помога во градењето добрососедски односи и е на штета на интеграцијата на двете земји.

Во исто време наведуваат дека изјавата на Рама, добила негатвни коментари во дел од албанската политичка сцена, за кои „идејата на Рама е обид повеќе да направи медиумско шоу“.

Инаку, Рама од свечената седница на косовскиот Парламент, по повод десетгодишнината од незавсноста на Косово, порача дека заеднички претседател за Албанија и Косово ќе биде најдобар пример за единство на двете земји и оти тоа би можело да се реализира по десет години.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here