Хаос во Тирана: Демонстрантите се обидоа да влезат во парламентот – полицијата возврати со солзавец

285
0
SHARE

Поддржувачите на опозицијата во соседна Албанија синоќа се обидоа да го пробијат полицискиот кордон во Тирана и да упаднат во зградаата на парламентот.

Полицијата одговори со солзавец, додека демонстрантите ги напаѓаа безбедносните сили со разни предмети и петарди.

Демонстрантите повторно синоќа се собраа во албанскиот главен град каде што пред зградата на парламентот започнаа да фрлаат бакљи и да палат автомобилски гуми, со цел да ги спречат пратениците да влезат во зградата.

Покрај демонстрантите, на плоштадот пред зградата на парламентот се наоѓаат и пратеници на опозицијата кои што бараат прекинување на пленарната седница. Како што пренесуваат албанските медиуми, меѓу демонстрантите се наоѓа и претседателот на Демократската партија Љуљзим Баша.

Поопширно на Точка

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here