Хој Ји нов амбасадор на САД во Македонија

593
0
SHARE

Американскиот заменик-помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Хојт Брајан Ји, ќе го замени Џес Бејли на амбасадорската функција во Република Македонија, објави Ал Џезира Балканс.

Оваа информација ја потврди Стејт Департментот со доза на резерва но сепак призна дека тој еден од нај сериозните кандидати за амбасадорското место.

Како можни наследници се спомнуваат и Џонатан Мур, актуелен шеф на мисијата на ОБСЕ во БиХ и поранешен директорот за централна и јужна Европа во Стејт департментот, како и Кондолиза Рајс, поранешен државен секретар и советник за национална безбедност во мандатот на двајца американски претседатели, која сега се посочува и како можен специјален пратеник на претседателот Трамп за Балканот.

Хој Брајан Ји би требало да ја превземе функцијата од наредната година.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here