Иран со предупредување до Европа: Можеме да го зголемиме дострелот на нашите ракетни проектили

559
0
SHARE

Заменик-шефот на Иранската револуционерна гарда ја предупреди Европа дека би можела да го зголеми дострелот на своите проектили.

Во коментарите објавени од страна на новинската агенција Фарс, бригадниот генерал Хосеин Салами изјави: “Ако го задржавме раширениот спектар на нашите проектили на 2.000 километри, тоа не е поради недостаток на технологија. “Ние ги следиме стратешките доктрини. “Досега не сме почувствувале дека Европа е закана, така што не го зголемивме дострелот на нашите проектили. “Но, ако Европа сака да стане закана, ќе го зголемиме опсегот на нашите ракети”.

Не беше јасно дали г-дин Хосеин реагираше на одредена европска акција или говор, но Франција претходно повика на сериозни разговори со Иран за нејзината програма за балистички ракети.

Иран во неколку наврати соопшти дека програмата е за сопствена одбрана. Но, САД велат дека Иран го крши меѓународното право, бидејќи некои од нејзините проектили еден ден би можеле да носат нуклеарни боеви глави, нешто што Иран го негира.

Шефот на иранската револуционерна гарда, генерал-мајорот Мохамад Али Џафари, во октомври соопшти дека ракетниот дострел од 2.000 километри (1.240 милји) го опфаќа “поголемиот дел од американскиот интерес и сили”. “Дострелот на нашите проектили е 2.000 километри (1.200 милји), а тоа може да се зголеми, но ние веруваме дека овој опсег е доволен за Исламската република, бидејќи повеќето од американските сили и поголемиот дел од нивните интереси во регионот се во рамките на овој опсег” Џафари беше цитиран од страна на новинската агенција Тасни.

“Американците се обидуваат да воведат нови санкции против Револуционерната гарда за својата ракетна програма, но тоа е изговор за штетата на иранската економија”. Претставничкиот дом на САД гласаше во октомври за нови санкции за иранската програма за балистички ракети.

Американскиот претседател Доналд Трамп  ги повика сојузниците да му се придружат во запирање на “континуираното опасно и дестабилизирачко однесување” на Иран.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here