Италија не го признава Гваидо: Не сакаме втора Либија

360
0
SHARE

“Италија не го признава Гваидо како претседател на Венецуела, бидејќи сме апсолутно против други земји или група на трети земји да ги одредува внатрешните политики на една земја. Ова се нарекува принцип на немешање и е признато во Обединетите нации “, изјави Ди Стефано за ТВ2000.

Според заменик-министерот, кој го претставува движењето “Пет ѕвезди”, главната цел е да се спречи војна во Венецуела.

“Истата грешка беше направена во Либија и денес сите го признаваат тоа. Треба да избегнеме истото да се случи и во Венецуела “, рече тој

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here