Иван Пернар повикан во Полиција за статус на Фејсбук

498
0
SHARE

Претеникот во Хрватскиот парламент Иван Пернар од редовите на партијата Жив Зид, повикан на распит во Хрватската Полиција за објавен пост на социјалните мрежи. Повикан е на распит за реметење на јавен ред и мир.

Како што истакна Пернар во неговото обраќање, во Хрватска се владее диктаторски и се загушува на секој можен начин слободата на говор.

Воедно тој ги обвини и медиумите во Хрватска деака не известуваат слободно туку се под голем притисок на владејачката партија.

Во Хрватска која е членка на НАТО и ЕУ се врши притисок врз пратеници за јавно искажан критички збор нешто слично како и кај нас во република Македонија.

Upravo idem na policiju zbog objave na fejsu.

Posted by Ivan Pernar on Monday, February 4, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here