Ивepмekтинот го има во аптеката во „Аџибадем Систина“

134
0
SHARE

Лекот Ивepмekтин, кој се користи за лекување на заболени од Koвид-19, веќе го има во аптеката во Клиничката болница „Аџибадем Систина“.

Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства, Љирим Шабани, денеска потврди дека лекот е стигнат во земјава и од утре ќе се продава во аптеките.

Тој минатата недела информираше дека се одобрени сите барања од болниците и веледрогериите кои ги исполниле услови за увоз на лекот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here