Изјава на Стевчо Јакимовски: Денес во притвор се последиците, а причините се во Парламентот и во Владата

3451
0
SHARE

Изјава на Стевчо Јакимовски: Денес во притвор се последиците, а причините се во парламентот и во владата

Вечерва на протестите пред Министерстовото за Правда се приклучи и претседателот на Граѓанската Опција за Македонија, Стевчо Јакимовски. Јакимовски даде кратка изјава пред камерата на 24вести и проталите infovesti.mk и infomax.mk

Ние овде денес, како и сите денови претходно, не би имале право да протестираме доколку постои правната држава и доколу имаме објективно и непристрасно судство. Тоа значи: во притвор да биде и Талат Џафери, Ферид Мухич, Горан Мисовски, пратинкот кој пееше химна на друга држава, Зоран Заев кој утре дента после 27ми април на прес конференција изјави дека “тие имале сценарио”, ред е како и сите останати во истрага по процедура да го објасни неговото сценарио. Во притвор треба да се најде и српскиот разузнавач Живаљевиќ. Вака денес во притвор се последиците, а причините се во парламентот и во владата. Впрочем од 27мо априлските настани корист имаше само СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ само зијан. Длабоко сум убеден дека 27ми април е најсложен политичко-безбеносен, правен предмет-случај после атентатот на Киро Глигоров. Затоа се плашам дека нарачателите на немилите настани се оние кои од него извлекоа корист, а земјата ја доведоа на ивица на граѓанска војна.

Треба и Али Ахмети да објасни како тој знаел дека треба еден час пред настанот да го напушти парламентот и ниту еден пратеник од ДУИ не е допрен за време на инцидентот, а Зијадин Села беше претепан скоро до смрт.

Сериозна држава, сериозно обвинителство мора да расчисти и да го расветли овој случај до крај од сите аспекти и доколку имало и странски замешателства па макар биле и американски да си постапи согласно уставните овластувања.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here