Излезноста до 13 часот на претседателските избори е 20,73 проценти

248
0
SHARE

Државната изборна комисија (ДИК) информираше дека до 13 часот излезноста на претседателските избори е 20,73 %.

На 3841 гласачки места за шест и пол часа гласале 359.024 из 20,73 проценти гласачи на цела територија на Македонија.

Најмногу гласачи до 13 часот излегле во Крива Паланка 39,69, Крушево 34, Прилеп, 33, 84 проценти, Кратово, Гевгелија и Берово, сите над 30 проценти.

До 13 часот најмалку гласале во Желино, Врапчиште и Боговиње околу шест проценти.

За споредба во првиот круг гласање за претседателски избори до 13 часот била 20,05%.

За да вечерва се избере претседател потребно е да се постигне цензус од 40%, односно на гласање да излезат 723.253 гласачи.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here