Изречена првата пресуда за Џулијан Асанж

286
0
SHARE

Судот во Лондон денеска му изрече казна затвор во траење од 50 недели на основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, поради непочитување на условите за кауција.

Проглеасен е за виновен заради неговиот потег од пред седум години, кога спротивно на некои законски одредби се засолни во амбасадата на Еквадор во Лондон за да избегне екстрадиција во Шведска.

Властите во Шведска по него имаат распишано потерница заради обвинение за силување, а САД го обвинуваат за учество во една од најголемите шпионски афери.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here