Катимерини: еден од предлозите за името е прифатен?

582
0
SHARE

Грчкиот весник Катимерини објави дека двете страни во преговорите за името, се согласиле за три од седумте спорни точки во преговорите.

Катимерини тврди дека двете страни се договориле за името. Се работи за предлогот Горна Македонија, споено.

Се наведува и дека утре грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас ќе слета во Скопје. Во текстот пишува и дека по 12 години ова ќе биде прв директен лет од Атина за Скопје.  Се додава и дека има притисоци од надвор за решавање на името.

извор: фактор.мк

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here