КОРОНАВИРУС ВО СВЕТОТ: Овие земји немаат пријавено случаи на коронавирус

321
0
SHARE

Светската здравствена организација (СЗО) прогласи пандемија на коронавирусот кој зафати повеќе од 180 земји низ целиот свет. Најголем број заразени има во Кина, Италија и Иран, а најголем број мртви од последиците на пандемијата бележи Италија, во која од епидемијата починаа 3.405 луѓе.

Земји што немаат пријаено случаи на ковид-19 се:

Белизе

Бурунди

Кејп Верде

Централна Африканска Република

Комори

Северна Кореја

Доминика

Ел Салвадор

Еритреја

Федерални држави на Микронезија

Гренада

Гвинеја-Бисао

Кирибати

Либија

Мадагаскар

Малави

Мали

Мозамбик

Науру

Папуа Нова Гвинеја

Република Јемен

Сент Китс и Невис

Самоа

Сиера Леоне

Сао Томе и Принсипе

Таџикистан

Тимор-Лест

Туркменистан

Тувалу

Уганда

Вануату

Западна Сахара

Боцвана

Зимбабве

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here