Кралска вечера во чест на американскиот претседател Доналд Трамп

293
0
SHARE

Рacкошна трпеза која британската кралица Елизабета Втора ја приредила во Бекингемската палата во често на првата државничка посета на американскиот претседател Доналд Трамп, ја обележала нивната здравица, но внимание привлекло менито кое било припремено за повеќе од 170 гости, со вино кое чини околу 1.600 евра.

Би-Би-Си наведува деа во чиниите, меѓу другото, имало и филети подготвени на пареа, младо виндзорско јагне, а за десерт бил послужен сув растресит колач од јагоди со крем од лимон, за потоа да следува свежо овошје, кафе и ситни колачи.

На гостите им биле понудени два вида англиски пенести винa, како и црвено винo „Шато Лафит Ротшилд“ од 1990 година, чие шиши достигнува цена и до 1.600 евра.

Би-Би-Си наведува деа во чиниите, меѓу другото, имало и филети подготвени на пареа, младо виндзорско јагне, а за десерт бил послужен сув растресит колач од јагоди со крем од лимон, за потоа да следува свежо овошје, кафе и ситни колачи.

На гостите им биле понудени два вида англиски пенести винa, како и црвено винo „Шато Лафит Ротшилд“ од 1990 година, чие шиши достигнува цена и до 1.600 евра.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here