Кристијан Ниневски го фати Светиот крст во Скопје

270
0
SHARE

Дваесет и петгодишниот Кристијан Ниневски од Скопје го фати светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан го положи во водите на реката Вардар во Скопје.

Здравје и среќа за сите, Бог се јави, изјави кратко Ниневски откако го фати крстот.

Ниневски првпат го фаќа крстот, а веќе шест години учествува на традиционалната манифестација што во Скопје се организира по повод големиот христијански празник Богојавление-Водици.

Во Скопје беа пријавени околу 140 граѓани за фаќањето на крстот.

Оној што ќе го фати Светиот крст се верува дека ќе го следи благослов и среќа во текот на целата година. Фаќањето на крстот значи соединување на човекот со Христа, а се верува дека со спуштањето на крстот водите се осветуваат и стануваат лековити.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here