Македонија го призна Гваидо како привремен претседател на Венецуела

297
0
SHARE
Macedonian Foreign Minister Nikola Dimitrov attends a news conference with his Greek counterpart Nikos Kotzias following their meeting at the Foreign ?inistry in Athens, Greece, June 14, 2017. REUTERS/Costas Baltas

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров попладнево преку својот Твитер профил соопшти дека Македонија го признава Гуаидо како в.д. претседател на Венецуела.

-Република Македонија, во согласност со своите европски партнери, го поддржува и го смета претседателот на собранието на Венецуела, Гуаидо, за привремен претседател, во согласност со Уставот, за да ги спроведе претседателските избори слободно, праведно и демократски, напиша Димитров

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here