Матурска парада 2019 на Плоштадот во Скопје

242
0
SHARE

На плоштадот „Македонија“ денеска на пладне ќе се одржи традиционалната манифестација „Матурска парада 2019“, на која ќе учествуваат околу 1.000 матуранти од Скопје.

На „Матурската парада“ традиционално матурантите танцуваат квадрил. Освен во Скопје, парада на матуранти ќе има и во други градови низ земјава.

Парадата на матурантите почна да се организира во 2001 година во Љубљана, а во државава првпат се одржа во 2007 година во Скопје и во Охрид.

Од Град Скопје најавија присуство на градоначалникот Петре Шилегов

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here