Мицкоски- Пленковиќ: Постои сомнеж за можен фалсификат на претстојните избори

301
0
SHARE

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денеска оствари средба во Загреб со премиерот на Република Хрватска претседател на сестринската партија ХДЗ Андреј Пленковиќ.

На средбата Мицкоски и Пленковиќ разговараа за актуелната политичка и економска состојба во Република Македонија.

Мицкоски го запозна премиерот Пленковиќ за корупцијата и криминалот, како и за тоа дека Македонија е заробена држава каде што се тргувува со правото и правдата од страна на актуелната влада на СДСМ и Зоран Заев.

“Го запознав со состојбите во Република Македонија при што ја пренесов мојата загриженост поради растечката корупција, криминал и заробена држава, трговијата со правото и правната држава, назадувањето на евро интеграции, како и отворениот сомнеж за можен фалсификат на претстојните избори”, вели Мицкоски.

Двајцата соговорници нотираа дека оваа средба била добра за да се разменат искуствата и да се интензивира меѓусебната соработка помеѓу двете земји, како и добрата соработка меѓу двете сестрински партии и подготвеноста дополнително истата да се продлабочува во периодот што следи.

Мицкоски за средбата со Пленковиќ информираше и преку социјалната мрежа Фејсбук.

Остварив средба во Загреб со премиерот на Република Хрватска и претседател на сестринската партија ХДЗ Andrej…

Posted by Hristijan Mickoski on Thursday, February 7, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here