На Скопска Гинекологија се роди најголемото бебе

449
0
SHARE

На скопската Клиника за гинекологија и акушерство во изминатиот месец се родило најголемото бебе во државата. Здравото машко бебе е тешко 5.700 грама и долго 55 сантиметри. Бебето се родило по природен пат.

Просечната тежина на бебињата при породување е меѓу 3.000 и 4.000 грама.

Еден мал куриозитет …во месец февруари на ГАК со спонтано породување се роди најголемото бебе родено во државата …машко бебе 5700 г. тешко и 55 см долго <3

Posted by ЈЗУ Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство – Скопје on Monday, March 11, 2019

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here