Наришкин: Велика Британија и САД го изрежираа труењето Скрипал

523
0
SHARE

Шефот на руската разузнавачка служба Сергеј Наришкин изјави денеска дека акциите на САД кон Русија овозможиле тврдења за враќање на времето од Студената војна.

-Вашингтон стана опседнат со борба против непостоечката т.н., руска закана. Тоа поприми таков обем и има толку апсурдни карактеристики, што може да се зборува за враќање на темните времиња од Студената војна, изјави Наришкин, говорејќи на конференција за безбедност во Москва.

– Дури во случајот со гротескната ситуација со Скрипал, грубо исфабрикувана од службите на Велика Британија и САД, еден дел од европските држави не брзаат да ги следат Лондон и Вашингтон, без око да им трепне, туку бараат да разберат што всушност се случило, изјави Наришкин.

Тој повика на враќање на дијалогот меѓу Москва и западните држави, за да се избегне нова криза, како таа со ракетите во Куба.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here