Немири во Атина поради посетата на Ангела Меркел

287
0
SHARE

Незадоволни од посетата на германската канцеларка протестантите се судрија со полицијата

Немирите избувнаа во Атина за време на посетата на Ангела Меркел. Незадоволни од политиката на германскиот канцелар се судрија со полицијата за време на состанокот на Меркел со премиерот Алексис Ципрас.

Нејзина цел на посетата е да лобира за ратификација на договорот за новото име на Македонија, кое треба да се гласа во грчкиот парламент до крајот на месецот.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here