НЕВЕРОЈАТНО! Жените хрчат повеќе од мажите

361
0
SHARE

Беше прифатено здраво за готово дека хрчењето на мажите е тоа што најчесто ја нарушува тишината во брачниот кревет. Но, една неодамнешна студија покажа дека жените повеќе хрчат од мажите, пишува “Дејли мејл”, цитиран од агенциите.

Според една студија на Националната болница “Рој за Уши нос и грло”, 34 отсто од младите дами хрчеле по три пати неделно. Овој процент кај мажите изнесувал 31%.

Експертите го објаснуваат хрчењето кај жените на голем број фактори. Тука спаѓаат дебелината, зголемената потрошувачка на алкохол и употребата на електронски цигари.

Според специјалист Bick Kotecha, се верува дека жените имаат масти поради естрогенот, главно во колкот, карлицата и колковата област. Но, новото истражување покажува дека таквите акции се повеќе се формираат во областа на вратот. Ова, за возврат, предизвикува притисок врз дишните патишта и тешкотии во дишењето, што предизвикува хрчење.

Постои тенденција жените да пијат повеќе алкохол во последните 30-40 години. Алкохолот исто така предизвикува хрчење. Пушењето, обично на електронски цигари е доста честа појава кај претставничките на понежниот пол и може да предизвика воспаление на горниот респираторен тракт.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here