НОВИНАРСКА БРУКА НА ТВ 1: Ордановски наместо водител во улога на партиски адвокат на СДСМ

644
0
SHARE

Наместо прашања кои се од интерес на широката јавност, новинарот Сашо Ордановски ја злоупотреби професијата за лечење на сопствените фрустрации или пак фрустрациите на нарачателите на прашањата.

Имено за време на интервјуто на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата “Печат на неделата” новинарот Сашо Ордановски наместо да ја има улогата на водител се постави во улога на партиски адвокат на СДСМ и актуелната власт во Македонија. Ордановски очигледно заборави дека изминативе две години власт во државата Заев и СДСМ.

Да се потсетиме дека изминативе две години власта работи на воспоставување на контрола врз новинарството во Македонија. Не можеме и не смееме да ги заборавиме средствата во милиони евра кој власта ги префрли на жиро сметките на низа пишани медиуми како и префрлање на средства преку разни грантови и тендери на уредници, новинари и сопственици на медиуми.

Извор Инфомакс

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here