Објавени номинациите за јубилејните 60ти ГРЕМИ награди за 2018та година

666
0
SHARE

28ми Јануари 2018та, е денот за најголемата музичка манифестација во светот, доделувањето на ГРЕМИ наградите.

Пејачката Андра Ден ги објави номинациите за Греми наградите во 2018 година во живо на CBS денес утрово. Џеј-Зи предводи со осум номинации, следат Кендрик Ламар со седум и Бруно Марс со шест.

“Јас сум инспириран од кандидатите за оваа година и секој има неверојатен талент”, рече претседателот и извршен директор на музичката академија Нил Портнов. “Нивните траки се вистински доказ за тоа како нашата музичка индустрија стана креативно жива и значајна. Секој номиниран го користи својот талент и знаење за да ги инспирира и поттикне слушателите раскажувајки ги приказните за нашиот свет преку нивната уметност. Нивните звуци изобилуваат со енергија што претставува највисоко ниво на извонредност и продолжува да влијае и да ја одразува нашата култура “.

Џејмс Корден ќе биде домаќин на шоуто втора година по ред – но за 60-тото годишно шоу, настанот ќе се движи од Центарот Стејплс во Л.А. до Медисон Сквер Гарден во Њујорк. Поминаа 15 години откако местото на одржување беше домаќин на годишниот настан. КБС ќе ги емитува 60тите годишни Греми награди во живо на двете страни на Америка во Недела, 28 Јануари, 2018та.

Еве ја комплетната листа на номинирани кандидати:

Албум на годината                                     Најдобра ПОП изведба

Childish Gambino, Awaken, My Love!              Kelly Clarkson, “Love So Soft”

Jay-Z, 4:44                                                  Kesha, “Praying”

Kendrick Lamar, Damn.                                 Lady Gaga, “Million Reasons”

Lorde, Melodrama                                         Pink, “What About Us”

Bruno Mars, 24K Magic                                  Ed Sheeran, “Shape of You”

Песна на годината

Luis Fonsi and Daddy Yankee, “Despacito (feat. Justin Bieber)”

Jay-Z, “4:44”

Julia Michaels, “Issues”

Logic, “1-800-273-8255 (feat. Alessia Cara & Khalid)”

Bruno Mars, “That’s What I Like”

Плоча на годината                                                 Дебитанат на годината 

Childish Gambino, “Redbone”                                     Alessia Cara

Luis Fonsi and Daddy Yankee, “Despacito                    Khalid

Jay Z, “The Story of O.J.”                                           Lil Uzi Vert

Kendrick Lamar, “HUMBLE.”                                       Julia Michaels

Bruno Mars, “24K Magic”                                           SZA

Најдобра група/ поп дуо

The Chainsmokers and Coldplay, “Something Just Like This”

Luis Fonsi and Daddy Yankee, “Despacito (feat. Justin Bieber)”

Imagine Dragons, “Thunder”

Portugal. The Man, “Feel It Still”

Најдобра балада                                                        Најдобар поп вокал албум

Zedd and Alessia Cara, “Stay”                                       Coldplay, Kaleidoscope EP

Michael Bublé, Nobody But Me (Deluxe Version)              Lana Del Rey, Lust for Life

Bob Dylan, Triplicate                                                     Imagine Dragons, Evolve

Seth MacFarlane, In Full Swing                                      Kesha, Rainbow

Sarah McLachlan, Wonderland                                       Lady Gaga, Joanne

Various Artists, Tony Bennett Celebrates 90                    Ed Sheeran, ÷

Најдобар музички спот                                      Најдобра рок изведба

Beck, “Up All Night”                                               Leonard Cohen, “You Want It Darker”

Jain, “Makeba”                                                      Chris Cornell, “The Promise”

Jay-Z, “The Story of O.J.”                                      Foo Fighters, “Run”

Kendrick Lamar, “HUMBLE.”                                   Kaleo, “No Good”

Logic,  (feat. Alessia Cara & Khalid)”                       Nothing More, “Go to War”

Најдобар Рап Албум                                  Најдобар Рок Албум

Jay-Z, 4:44                                                  Mastodon, Emperor of Sand

Kendrick Lamar, DAMN.                                Metallica, Hardwired…To Self-Destruct

Migos, Culture                                             Nothing More, The Stories We Tell Ourselves

Rapsody, Laila’s Wisdom                              Queens of the Stone Age, Villains

Tyler, The Creator, Flower Boy                     The War on Drugs, A Deeper Understanding

Најдобар албум/Алтернативна музика

Arcade Fire, Everything Now

Gorillaz, Humanz

LCD Soundsystem, American Dream

Father John Misty, Pure Comedy

The National, Sleep Well Beast

Најдобара R&B изведба

Daniel Caesar, “Get You (feat. Kali Uchis)”

Kehlani, “Distraction”

Ledisi, “High”

Bruno Mars, “That’s What I Like”

SZA, “The Weekend”

Најдобра класична R&B изведба

The Baylor Project, “Laugh and Move On”

Childish Gambino, “Redbone”

Anthony Hamilton, “What I’m Feelin’ (feat. The Hamiltones)”

Ledisi, “All the Way”

Mali Music, “Still”

Најдобар R&B песна

PJ Morton, “First Began”

Khalid, “Location”

Childish Gambino, “Redbone”

SZA, “Supermodel”

Bruno Mars, “That’s What I Like”

Најдобар R&B Албум

Daniel Caesar, Freudian

Ledisi, Let Love Rule

Bruno Mars, 24K Magic

PJ Morton, Gumbo

Musiq Soulchild, Feel the Real

Најдобра Рап изведба

Big Sean, “Bounce Back”

Cardi B, “Bodak Yellow”

Jay-Z, “4:44”

Kendrick Lamar, “HUMBLE.”

Migos, “Bad and Boujee (feat. Lil Uzi Vert)”

Најдобра Рап песна

Cardi B, “Bodak Yellow”

Danger Mouse, “Chase Me (feat. Run the Jewels and Big Boi)”

Kendrick Lamar, “HUMBLE.”

Rapsody, “Sassy”

Jay-Z, “the Story of O.J.”

Најдобра кантри соло изведба

Sam Hunt, “Body Like a Back Road”

Alison Krauss, “Losing You”

Miranda Lambert, “Tin Man”

Maren Morris, “I Could Use a Love Song”

Chris Stapleton, “Either Way”

Најдобра кантри Duo/Group изведба

Brothers Osborne, “It Ain’t My Fault”

Zac Brown Band, “My Old Man”

Lady Antebellum, “You Look Good”

Little Big Town, “Better Man”

Midland, “Drinkin’ Problem”

Најдобра кантри песна

Little Big Town, “Better Man”

Sam Hunt, “Body Like a Back Road”

Chris Stapleton, “Broken Halos”

Midland, “Drinkin’ Problem”

Miranda Lambert, “Tin Man”

Најдобар New Age Албум

Brian Eno, Reflection

India.ArieSongVersation: Medicine

Peter Kater, Dancing on Water

Kitaro, Sacred Journey of Ku-Kai, Volume 5

Steve Roach, Spiral Revelation

Најдобра Џез Соло импровизација

Sara Caswell, “Can’t Remember Why”

Billy Childs, “Dance of Shiva”

Fred Hersch, “Whisper Not”

John McLaughlin, “Miles Beyond”

Chris Potter, “Ilimba”

Најдобар албум инстументален џез

Bill Charlap Trio, Uptown, Downtown

Billy Childs, Rebirth

Joey DeFrancesco and The People, Project Freedom

Fred Hersch, Open Book

Chris Potter, The Dreamer Is the Dream

Најдобар Џез ансамбл албум

John Beasley, MONK’estra Vol. 2

Alan Ferber Big Band, Jigsaw

Christian McBride Big Band, Bringin’ It

Vince Mendoza and WDR Big Band Cologne, Homecoming

Chuck Owen and the Jazz Surge, Whispers on the Wind

Најдобар Латино Џез албум 

Antonio Adolfo, Hybrido – From Rio to Wayne Shorter

Jane Bunnett and Maqueque, Oddara

Anat Cohen and Marcello Gonçalves, Outra Coisa – The Music of Moacir Santos

Miguel Zenón, Típico

Pablo Ziegler Trio, Jazz Tango

Најдобра госпел изведба/песна

Tina Campbell, “Too Hard Not To”

JJ Hairston and Youthful Praise, “You Deserve It (feat. Bishop Cortez Vaughn)

Le’Andria, “Better Days”

The Walls Group, “My Life”

CeCe Winans, “Never Have to Be Alone”

Најдобра современа христијанска музичка изведба

Casting Crowns, “Oh My Soul”

Natalie Grant, “Clean”

Hillsong Worship, “What a Beautiful Name”

MercyMe, “Even If”

Tauren Wells, “Hills and Valleys”

   

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here