Од утре Црна Гора ја отвара границата за граѓаните од Македонија

249
0
SHARE

Утре ќе се отвори границата за Србија, Босна и Херцеговина, Албанија, Македонија, рече директорот на Институтот за јавно здравје на Црна Гора, д-р Бобан Мугоша, во утринската програма на телевизијата Вијести, „Бои на утрото“.

За влез во Црна Гора, најверојатно ќе биде потребен ПЦР негативен тест или серолошки , рече Мугоња. Според него, решено е да се отворат границите на барање на туристичката индустрија.

„Ние сме во фаза на исправање на кривата, очекуваме таа да оди пониско. Ситуацијата е одраз на нашето однесување. Сите заедно во ова време не се однесуваме доволно одговорно. Сите заедно не постапуваме доволно одговорно затоа што имаме 50-60 случаи на ден, иако тестираме многу, во просек околу 450. Тоа е на ниво од 50.000 тестови во Германија и ние сме лидер во регионот заедно со Словенија“, рече Мугоша.

Тој додаде дека Црна Гора влегла во фаза во која локалната трансмисија на вирусот е сè уште висока, но тој е под целосна контрола.

„Гледаме дека ситуацијата со Србија се подобрува, што значи дека кривата се изедначува“, објасни Мугоша.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here