Одбиено барањето за притвор на Мукоски и Василевски

486
0
SHARE

Кривичниот суд го одбил барањето на обвинителството за определување мерка притвор на пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски и тие остануваат во домашен притвор. На пратениците Љупчо Димовски, Јохан Тарчуловски и на уште две лица им се продолжени мерките за претпазливост.

Судот им определи 30 дена притвор на поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков и на уште четири лица обвинети за настаните во Собранието на 27 април минатата година. Обвинетите имаат право на жалба до Апелацискиот суд Скопје во рок од 24 часа по приемот на решенијата.

Извор: СлободнаЕвропа.мк

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here