Одземен имунитетот и одобрена мерка притвор за шесте пратеници инволвирани во нередите на 27ми Април во Собранието

467
0
SHARE

Со 67 гласови „за“ Собранието ги изгласа барањата на Основниот суд Скопје 1 за одобрување на притвор на шесте пратеници од опозицијата осомничени за инволвираност во настаните во Законодавниот дом на 27 април.

Крсто Мукоски, Јохан Тарчуловски, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Жаклина Пешевска, Љупчо Димовски од денеска немаат право на имунитет кој го поседуваат пратениците од Собранието. Седницата траеше половина час а единствена точка беше одземањето на имунитетите. Во салата не беа присутни пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. За гласаа сите пратеници од парламентарното мнозинство.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here