Опожарени три возила во Скопје, МВР нема информации

306
0
SHARE

Утринава во Скопје изгореа 3 возила. Полицијата се уште молчи окочу мотивите и сторителите.

Засега нема информации дали станува збор за поединци или организирана група која ги пали автомобилите. Дали станува збор за рекет, изнуда или одмазда на одредени лица.

Според информациите до кои дојде Курир утринава околу 4:30 лице од агенцијата за обезбедување „Сокол“ кој ја обезбедувал плинарската пумпа „Нис Гас“ забележал чад и оган од правец на автосервис „Макс“, сопственост на 40 годишно лице од Скопје.

Лицето од обезбедување веднаш ја известил Противпожарната бригада, која дошла на лице место и започнала да го гаси пожарот.

Опожарени биле 3 возила, бмв х 5 со скопски регистерски таблички, сопственост на 26 годишна скопјанка, шкода фабиа со скопски регистарски ознаки за која се уште се утврдува сопственоста и фолгсваген фургон исто така со скопски регистарски таблички во сопственпст на приватна компанија.

Во пожарот целосно изгорело бмв х 5, а специфично е тоа што во првичните искази стои дека тоа возило не било претходно таму паркирано, ниту донесено во сервисот, каде не поправале воопшто такво возило.

Пожарот е изгаснат, а предизвикана е поголема материјална штета. Последнот период зачестија ваквите инциденти, последниот случај е од вчера кога во Штип било опожарено возило на бизнисмен, а последниве месеци десетици возила се опожарени и во главниот град. Ниту еден од овие инциденти до сега не е расветлен.

Извор Курир

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here