Оваа прекрасна Русинка победи на ЕП во уметничко лизгање (ФОТО+ВИДЕО)

398
0
SHARE

Алина Загитова го освои златото на Европското првенство во уметничко лизгање. Со спектакуларен настап на музика од балетот „Дон Кихот“, 15-годишната Русинка го достигна врвното место.

„Се разбира дека сум среќна што сум европска шампионска, сакам да продолжам“ – изјави таа.

Загитова ја остави зад себе својата сонародничка Евгенија Медведева, која се закити со сребрен медал. „Сребро е сребро. Не можам да ја потценам вредноста на медал“ – изјави 18-годишната Медведева по враќањето на мразот по тешка повреда.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here